• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg

Vranovská přehrada

 

Vranovská přehrada v roce 1932 a dnesOprava hráze Vranovské přehrady, která v současnosti probíhá, zajímá mnoho rekreantů, turistů a dalších návštěvníků Vranovska.

V následujícím textu najdete odpovědi na nejčastější dotazy, které rekonstrukce hráze Vranovské přehrady vyvolává.
Naleznete zde i odpověď na nejčastější otázku - kdy bude oprava hráze Vranovské přehrady ukončena?

 

 

Co se opravuje na hrázi Vranovské přehrady?

Oprava hráze Vranovské přehrady není zcela přesný výraz, neboť se opravuje pouze koruna hráze (to je mostní část hráze), samotného základního tělesa hráze se opravy netýkají. Pro zjednodušení však bude v dalším textu používán výraz "oprava hráze".

Oprava hráze má plánované náklady 58 milionů Kč a podrobnosti o rozsahu rekonstrukce naleznete v tiskové zprávě.

 

Proč se přehradní hráz opravuje?

Stavba Vranovské přehrady byla dokončena v roce 1934. Za více než 80 let byla vlivem povětrnostních podmínek narušena mostní část hráze. Z tohoto důvodu přistoupil správce vodního díla - Povodí Moravy, s. p.  k rozsáhlé opravě koruny hráze.

 

Jak dlouho potrvá oprava hráze Vranovské přehrady?

Oprava hráze započala v říjnu 2016 a dle plánu by měla být ukončena na jaře 2019. I když byl vyvíjen tlak na zkrácení doby opravy, tak doba 2,5 roku byla zdůvodněna potřebnými techologickými lhůtami.

Jen pro srovnání: před 80 lety byla celá přehradní hráz i s elektrárnou postavena za 3,5 roku, a to s podstatně jednodušším strojním vybavením.
Dle sdělení tiskového mluvčího investora (Povodí Moravy, s. p.) ze dne 29.10.2018 probíhají rekonstrukční práce dle harmonogramu a jako nejzazší termín zprůchodnění hráze je stanoven 1.červen 2019 (i když práce budou hotovy patrně dříve).

 

Jaký vliv bude mít oprava hráze na rekreaci a turistický ruch na Vranovsku?

Vliv opravy hráze na turistiku bude zcela minimální. Jedinou věc, kterou návštěvník Vranovska zaznamená, je uzavření průchodu přes hráz. Jsou však další možnosti, jak se lze dostat z Vranova nad Dyjí na Vranovskou pláž (nebo v opačném směru).

Všechny turistické cíle a atrakce na Vranovsku budou v provozu ve stejném režimu jako v minulých letech. Mnozí provozovatelé připravili i nové akce a možnosti. Jedním z nich je například i plánované obnovení lodního převozu.

 

Kvůli rekonstrukci hráze Vranovské přehrady nebude snižována hladina přehrady, ani nebude přehrada vypouštěna. Opravována bude jen koruna hráze, hlavního tělesa hráze se nebude oprava týkat. Navíc nelze  hladinu podstatně snížit kvůli odběru pitné vody pro obce části Znojemska a Třebíčska.

Pravidelné podzimní snížení vodní hladiny (až o několik metrů) je způsobováno nedostatkem vláhy v letním a podzimním období. Zimní srážky a jarní tání však vrací stav vody v přehradě na běžnou úroveň.

 

Jak je možno dostat se po dobu oprav z Vranova nad Dyjí na pláž?

Průchod přes hráz bude po dobu oprav sice uzavřen, ale  jsou 4 další možnosti, jak je možno dostat se na Vranovskou pláž (respektive levý břeh jezera za hrází). Pro přepravu lze využít autobus, vlastní auto, lodní přívoz nebo trasu pěšky (po Claryho stezce). Viz. podrobný popis náhradních tras.

 

Jak by měl jezdit lodní přívoz (převoz)?

Vranovská přehrada - přístaviště přívozu SkalkaVranovská přehrada - přívoz, přístaviště SkalkaLodní převoz fungoval na Vranovské přehradě od jejího vzniku do 90. let minulého století. Hosté Vranovska budou moci tuto zajímavou atrakci využít minimálně i v letech 2017 a 2018.
Bylo zbudováno přístaviště Skalka (na straně Vranova nad Dyjí), ze kterého odjiždí přívoz na druhou stranu hráze (viz. jízdní řád přívozu ).
Na nástupišti Skalka mohou zájemci nastupovat i na vyhlídkové jízdy a linkové plavby lodí společnosti Lodní doprava Vranov s. r. o. (lodě Valentýna, Viktorie a Poseidon). Návštěvníci Vranova nad Dyjí mohou svá vozidla zaparkovat ZDARMA na parkovištích před hrází přehrady. Z parkoviště se nejde běžnou cestou k hrázi, ale vyznačenou trasou k přívozu.
Přístup k přístavišti je pro vozíčkáře bohužel nemožný. Kočárky je třeba ze schodů přístaviště snést ve 2 osobách. Cyklisté musí počítat s obtížnější dopravou kol na schodech přístaviště.

 

rok 1962 rok 1984 rok 2017
R. 1962 Vranovská přehrada - převoz na pláž - loď Znojmo R. 1984 Vranovská přehrada - převoz na pláž - elektrický prám Znojmo Přívoz obstarávají lodě Poseidon, Valentýna a Viktorie
 Převozní loď Znojmo. Elektrický převozní prám Znojmo.

 Lodě Poseidon, Valentýna a Viktorie

 

Kde můžete najít relevantní informace o opravě hráze Vranovské přehrady?

Dle zkušenosti z minulých let je předpoklad, že i nyní se bohužel objeví v bulvárním tisku, některých TV, na facebooku apod. nepravdivé a zavádějící infomace související s opravou hráze.

 

Doporučujeme Vám tedy, abyste správné informace čerpali např. z následujících zdrojů:

Povodí Moravy, s. p. (investor opravy hráze) - www.pmo.cz nebo www.pmo.cz/cz/media/tiskove-zpravy.
S konkrétními dotazy se můžete obracet na tiskové mluvčí -  www.pmo.cz/cz/media/kontakt.

NavštivteVranovsko.cz (turistický server Vranovska) - www.navstivtevranovsko.cz

Městys Vranov nad Dyjí (obecní stránky) - www.ouvranov.cz

nebo

na této stránce - www.vranovnaddyji.cz/vranovska-prehrada/oprava-hraze.